STVOŘENA PRO SEZENÍ

Těší mne, jmenuji se SITUS Figure. Autorem mého designu je Petr Šebela, dvorní designér společnosti SITUS. Cesta od prvotního nápadu k mé finální podobě mu zabrala skoro dva roky.

Židle vytesaná z kmene stromu jako socha, z jednoho kusu, vše organicky propojené, žádné konstrukční podpůrné prvky, to byla Petrova původní idea.

"V tomto duchu vznikaly první skici a modely (v období 2012 - 2013), které jsem vyřezával z polystyrénu, abych vycítil ty správné linie a tvary a taky vyladil ergonomii,"

vzpomíná Petr.

Aby si usnadnil práci, slepoval Petr tělo jednotlivých mých modelů z více lamel, které nahrubo definovaly výsledný tvar a ušetřily mu čas při broušení. Tento postup jej ve výsledku inspiroval k opuštění původní myšlenky na židli z jednoho kusu dřeva - když totiž vyrobil můj prototyp z dřevěných lamel, obstál výborně. Konstrukčně byl splněn záměr na "samonosnost" (jsem opravdu bez jediného šroubku, prostě stoprocentně jen ze dřeva) a přiznané konstrukční spoje sedáku s opěradlem i napojení nohou na korpus zvýraznily celkový estetický zážitek z mé "figury".

Ani vyladění výroby nebylo pak jednoduché. Ano, proces hledání tvaru přivedl Petra k myšlence na technologii mé výroby, ale nastavit jej trvalo ještě měsíce! Zejména kvůli fázi lepení mého korpusu, která je časově nejnáročnější etapou. Výroba zahrnuje mnoho hodin ruční práce a není snadná, zároveň je originální a těžce kopírovatelná.

Summa summarum, myslím, že čas investovaný do mého vzniku se vyplatil, že jsem se povedla. Na pohled i na dotek.  A ano, sedí se na mně pohodlně, ostatně, přijďte si mne vyzkoušet osobně.