VÝROBA


Dobré jídlo se nedá uspěchat, a stejně tak má výroba, která díky velkému podílu ruční práce trvá poctivých 16 hodin.

KROK 1. VÝBĚR DŘEVA

Dřevo je základ, jeho správný výběr je nejzásadnější z celého procesu. Ne, opravdu to nefunguje jako u umělých materiálů, že si přes internet objednáte plotnu a druhý den ji máte doma. Věděli jste, že na kvalitní dřeviny jsou pořadníky?

"Každá várka dřeva je kontrolována, jezdíme přímo na pilu pro dřevo, které alespoň rok "leží", než jde do sušárny na dosušení. Není to tak, že někomu zavoláme a on "něco" přiveze, většinou si skoro každou fošnu přebereme osobně. Teď chceme jít šetrnějším způsobem přípravy řeziva a to tak, že si vybrané řezivo uložíme přímo u nás na hale po dobu 5ti let - vlhkost ve dřevě bude klesat pomaleji a kvalita dřeva je tak ještě lepší."

říká Milan Husička ml.

KROK 2. VÝROBA POLOTOVARU

Vyrobit polotovar mého korpusu zabere až 10 hodin ruční práce. Víte, kolik šablon je pro každý polotovar potřeba? Dvacet dva, a každá šablona má svůj tvar. Poskládat a slepit je do bloku není žádné "lego", představte si, jak ve speciální kovové konstrukci pečlivě utahujete jednu svěrku za druhou a vymezujete přesnou polohu jednotlivých lamel vůči sobě. Kromě šikovných rukou a citu pro dřevo to vyžaduje také představivost - skladba každého bloku určuje finální kresbu, která je pro každou z nás unikátní. Je libo spíše klidnější vizáž, kdy jsou spoje jednotlivých šablon téměř neviditelné nebo dáte přednost kontrastnější verzi? 

KROK 3. OBRÁBĚNÍ CNC STROJEM

Slepený polotovar je na CNC fréze opracován ze zadní strany, pak je vložen do "kopyta" a ofrézován z přední strany - neúprosně a neomylně, vrstvu po vrstvě, až je dosaženo zamýšleného tvaru. CNC stroj je rychlý a přesný, zároveň má své limity. Nelze na něm vykouzlit přesné detaily ani ostré hrany, na to je potřeba další hodiny ruční práce.

KROK 4. RUČNÍ BROUŠENÍ 

Můžete mít dílnu plnou nástrojů, ale pokud s nimi neumíte pracovat, ani extra výkon vás nezachrání. Můj osud a dokončení jsou v rukou brusiče, poněvadž broušení je nejdelikátnějším krokem celé výroby - díky němu dostanu své charakteristické linie a jemnost - a trvá hodiny. Když se k brusiči dostanu, je můj povrch po vyfrézování na dotek velice drsný. Prvním krokem je hrubá práce, zahlazení stop po strojním obrábění. Korpus a nohy se brousí samostatně, aby se dostalo na všechny skulinky a detaily. Brusič pak brousí jemnějším a jemnějším zrnem, a po slepení nohou finálně dobrušuje, čímž vyniknou linie ostrých hran u opěráku, rádiusy na sedáku a i napojení nohou.

KROK 5. RUČNÍ OLEJOVÁNÍ

Olejování je posledním a nejradostnějším úkonem. Díky ní kresba mého dřeva naplno vynikne - olejováním vlastně ožiju. Olejování trvá 3 až 4 dny, jelikož jsou zapotřebí 2 vrstvy tvrdého voskového oleje, a po nanesení každé vrstvy musím 1 až 2 dny schnout. 

Video o kolekci Figure a Handmade